Sandman, Sen, Morfeus, Pán říše snů, Kníže příběhů a jeden z Věčných jsou jen některými jmény či tituly postavy stvořené jedním z nejúspěšnějších současných fantasy spisivatelů, Neilem Gaimanem. Gaiman se proslavil jako autor tzv. "městské fantasy" a jako takový je znám i u nás. V českém překladu vyšly knihy Dobrá znamení (Good Omens - spolu s T. Pratchettem, Talpress, 1997), Nikdykde (Neverwhere - Polaris, 1998), Hvězdný prach (Stardust - Polaris, 1998), Američtí bohové (American gods - Polaris, 2001)a podivným tahem bylo vydání knihy Sandman - Kniha snů (The Sandman: Book of Dreams - vybráno N. Gaimanem a E. Kramerem, Polaris, 2000), která je spíše reakcemi na Sandmana. Samotný Sandman (první část série komiksů) u nás vyšel teprve nedávno.

Ponechávám v barvách, jelikož příběh je už tak dost temný a čb ;)

Sandman: Preludia & Nokturna (Crew, 2002)
Napsal: Neil Gaiman  Nakreslili: Sam Kieth, Mike Dringenberg, Malcolm Jones III

Preludia & Nokturna jsou úvodním dílem celé sandmanovksé série, která čítá 76 epizod (75 + 1 speciální). Obsahuje prvních osm příběhů, které jsou spojeny jednoduchým dějem a jež nás postupně seznamují s hlavní postavou - Morfeem. Ten je omylem chycen a uvězněm kouzlem jednoho anglického mága, který mu sebere nástroje moci (přilbu, rubín a měšec s pískem). Když se Sen konečně osvobodí, snaží se získat své ukradené věci zpátky, což ho zavede na nejrůznější místa, kam se mezitím nástroje dostaly. Toto hledání a nalézání zabírá sedm příběhů. Nejzajímavějším, nejošklivějším a nejhororovějším je 24 Hodin, jež je opravdu zrůdnou ukázkou temné stránky lidské psychiky. O příběhu osmém nazvaném Tlukot jejích křídel, který je zárověň prvním příběhem druhé knihy, se autor vyjádřil tak, že v něm konečně našel svůj styl.
Co se týče materiální stránky věci, komiks je u nás, na rozdíl od zahraničního barevného vydání, vyveden černobíle, což mu dle mého názoru vydatně prospívá (a naší peněžence taky ;). Český překlad má na svědomí pan Viktor Janiš a je jedním slovem brilantní, jinak nemám co víc říct.. snad jen takové přání, aby Crew vydalo další booky co nejdřív ;)
To nejlepší nakonec :o).. cena sice není na první pohled (ani na ten druhý) pro normálního člověka nijak malá, 389 korun je slušný peníz, ale já osobně nelituju. Teď, když vím, co všechno za pár peněz dostanu, dal bych i dvojnásobek.


Sen, snění a mytologie:

Morfeus je uváděn jakožto jeden z Věčných (Endless). Není to bůh, jelikož bohové umírají, když v ně lidé přestanou věřit. Věční jsou starší a větší než bohové. Myslím, že nebude na škodu, když krátce představím všechny členy rodiny Věčných.

Dovolím si citovat Franka McConella, který v předmluvě pro Sandmana - knihu snů napsal velice hezký rodokmen věčných:

Uvědomovat si obecně znamená uvědomovat si čas a vektor času: osud. A vědet tohle znamená vědět, že náš čas má konec: představit si smrt. Tváří v tvář jistotě smrti sníme, představujeme si různé ráje, kde by neplatilo, co napsal Wallace Stevens: "Smrt je matka krásy." A všechny sny, všechny mýty, veškeré konsturkce, které vrháme mezi sebe a chaos jenom proto, že jsou to vystavěné věci, musí být nevyhnutelně zničeny. A my, zoufalí nad tou ztrátou, se obracíme k pomíjivému, ale lahodnému potěšení okamžiku: toužíme. Veškerá touha je ovšem samozřejmě pouze naděje, že se splní věc, jež je ve své podstatě nemožná, nespoutaná rozkoš; pročež touha je vždy zároveň cesta k zoufaství, uvědomění, že všechno bažení po rozkoši je koneckonců pouze delirium našeho smrtelnického sebeklamu, že svět je dost velký, aby se vyrovnal naší mysli. A proto se vracíme k novým příběhům - ke snům.

Nejstarším z věčných je Osud (Destiny). Přebývá v Zahradě větvících se cest, které prochází, zatímco čte (nebo jen otáčí?) stránky v knize, již má připoutanou k zápěstí. Vypadá jako řeholník v kutně.

Smrt (Death), Morfeova starší sestra je hezká, usměvavá a plná života. Má o svého bratra starost. Poznáte ji podle Ankhu, který nosí na krku. Je trošku paradoxní, že lidé se milé smrti bojí víc, než jejího mladšího bratra, který je podle svých slov mnohem strašnější. O ní jsou také dvě komiksové knihy: Death: The High Cost of Living a Death: The Time of Your Life, které ale u nás vyjdou kdovíkdy, pokud vůbec ;)

Sen (Dream) je vládcem říše snů a tak dále. Typickým atributem pro něj je písek, jehož zrníčka představují lidské sny. Bývá lhostejný, izolovaný a do dění moc nezasahuje. Přesto se mi ve svém dlouhém černém plášti a ponurosti zdá sympatický.

Zkáza (Destruction) se od rodiny odloučil v 17. století, vypadá jako rudovlasý obr, který se rád směje a mluví jako divadelní Ir.

Touha (Desire) se jeví každému jinak - tak, že se do ní na první pohled zamilujete. Je vždy tím, co jste vždycky chtěli.

Zoufalství (Despair) je dvojčetem Touhy, je rozbředlá, tlustá a nadpřirozeně ošklivá nahá babizna.

Delirium (jejíž jméno bývalo Rozkoš) je mladá dívka buďto s mnohobarevnými vlasy nebo bez nich, která mluví nejasně.


Co se motivu Sandmana týče, původní komiksová postava (DC comics) s tímto jménem byl chlápek s plynovou maskou, který uspávacím plynem "zklidňoval" zločince ve 30tých letech. Když Neil Gaiman dostal nabídku znovu oživit tuto postavu, nechal jen jméno, jinak nezůstal kámen na kameni. Tolik z oboru komiskového. Co se jiných zdrojů týče, Sandman se objevil již ve staroněměckých bajkách či v díle E.T.A. Hoffmanna (anglická verze), kde vystupuje jako děsuplná postva se zlými úmysly. Objevuje se i v několika písničkách, z nichž se mi nejvíc líbí temná Enter Sandman (text) od Metallicy. Ostatní jsou spíše veselé a text typu "Mistr Sandman, bring me a dream.. "" mne ze židle nezvedne (ale každý máme svůj vkus, že ano ;).


Linky

Dreaming
Wake